Choroby buraków

Do najważniejszych chorób buraka należy zaliczyć zgorzel siewek buraczanych i plamistość liści.

Zgorzel siewek buraczanych

Choroba ujawnia się w postaci czerwienienia i brunatnienia podstawy łodyżki i podstawy korzenia.

Najwyraźniej zmiana zabarwienia występuje na szyjce korzeniowej. W silnie opanowanych przez siewkach szyjka korzeniowa, wysycha i roślinka zamiera. Nie wszystkie siewki chore giną, choroba jednak wpływa ujemnie na dalszy rozwój rośliny.

 Zgorzel powodują grzyby, które żyją w glebie i mogą być przenoszone z kłębkami nasiennymi. Pożądanym jest zatem kłębki nasienne odkażać w taki sam sposób, jak odkażamy pszenicę od śnieci, a poza tym siać buraki powinniśmy niezbyt wcześnie aż ziemia obeschnie i ogrzeje się, przy tym siać nie głęboko i rzadko, szczególniej w ziemiach ciężkich, zaskorupiających się. Nasiona użyte do siewu winny szybko kiełkować, najłatwiej bowiem podlegają chorobie siewki, które się jeszcze nie wydostały z ziemi.

Chwościk burakowy

Choroba występuje na liściach w postaci drobnych plamek otoczonych brunatną obwódką. Rozpoczyna się choroba od liści: najstarszych, zewnętrznych i przechodzi w następstwie na liście młodsze, wewnętrzne. Z początku plamki są zwykle z rzadka rozrzucone na blaszce liściowej, z czasem zlewają się i w tym miejscu blaszka pęka. Powoduje chorobę grzyb pasożytniczy.

Walka z chwościkiem sprowadza się do bardzo starannego niszczenia szczątków liści chorych, na których grzyb zimuje i w roku następnym staje się źródłem zarazy. Dowiedzionym też jest, że zarodniki grzyba przenoszone są na pola z nasieniem. Kłębki buraczane z upraw, które silnie podlegały chwościkowi, należy przed wysianiem odkażać.