Ogórek, pomidor i rzodkiewka
Do uprawy najwcześniejszej w gruncie wybieramy odpowiednie odmiany np. Exce1siori wysiewamy w połowie kwietnia do inspektu lub budynku oszklonego, po czym pikujemy do doniczek, gdy liście nie dobrze zzielenieją, a po połowie maja wysadzamy je wraz z bryłami ziemi (po wybiciu z doniczki) do gruntu. Można również siać do skrzynek w ciepłym, widnym miejscu i wprost przenieść potem na pole sadząc młode roślinki do gruntu i zagłębiając je w ziemi po same liścienie. Jak wiadomo, ogórki są bardzo czułe na przymrozki, przez to w razie tego niebezpieczeństwa roślinki przykrywamy na noc, jak kalafiory.
Zawsze trzeba mieć pewną ilość rozsady zapasowej na wypełnienie ewentualnych luk.
Dobrze jest sadzić ogórki wczesne na południowych „stokach” redlin, gdyż wtedy mają ciepło i sucho przy sobie, korzenie przy bruzdach i głębiej odszukują wodę. Redliny robimy ze wschodu na zachód w odległości 1,2 – 1,5 m, a w liniach rozmieszczamy rośliny co 50 cm po dwie. Wolne miejsca między redlinami wysadzamy innymi warzywami o krótkim okresie wegetacyjnym.
Na hektar potrzeba ok. 35.000 roślin przy takim sposobie uprawy.
O ile nie posiadamy inspektu, co bardzo często ma miejsce zwłaszcza u właścicieli osiedli miejskich, podmiejskich oraz letniskowych, musimy uciekać się do innych sposobów praktycznych pozwalających nam uchronić rośliny przed niebezpieczeństwem przymrozków.
W tym celu wykopujemy pod każdą roślinką dołek na 40 cm średnicy i 10 – 15 cm głębokości i sadzimy w nie po 2 ziarnka w połowie kwietnia lub wysadzamy małe roślinki w końcu kwietnia, czy w początkach maja. Dołki te przykrywamy kloszami lub wprost taflami szklanymi. Przykrywy te zdejmujemy tylko podczas dostatecznego ciepła w godzinach południowych.
Zamiast dołków można dookoła roślinki w tym samym promieniu, tj. ok. 40 cm, zrobić podwyższenie ziemi w postaci wałka wysokości ok. 10 cm i na ten wałek kłaść szybę.
W miarę rozwoju roślin uszczykujemy zakończenie pędu osiowego nad 3 oczkiem.
Gdy obawa przymrozków minie, rośliny stopniowo przyzwyczajamy do zewnętrznej temperatury i ostatecznie przykrycia zupełnie usuwamy.
Miejsce pod ogórki wybieramy, jak pod kalafiory. Ziemia musi mieć dużo pokarmu w postaci przyswajalnej natychmiast. Gnój należy dawać koniecznie na jesieni w ilościach, jak pod kalafiory.
Nawozami pomieszanymi zasilamy ogórki jak następuje:
Przy pielęgnowaniu trzeba roślinki lekko okopać i utrzymać powierzchnię roli pulchno i czysto.
Zagranicą niektórzy ogrodnicy uszczykują zakończenia pierwszych pędów nad 4, 5 lub 6, a nawet 7 liściem, ażeby zmusić roślinę do wytworzenia więcej bocznych pędów, ponieważ na nich właśnie osadzają się głównie kwiaty żeńskie, tj. owocowe. Do sprzętu pierwszych ogórków przystępujemy w końcu czerwca, przeważnie zaś w lipcu.
Z hektara gruntu możemy zebrać od 30000 zależnie od roku.
Do uprawy najwcześniejszej wybieramy odpowiednie odmiany i siejemy do inspektu umiarkowanego w połowie lutego ok. 150 g dobrego nasienia, po 5 g na jedno okno inspektowe. Taka ilość wystarczy na obsadzenie jednego hektara gruntu. Gdy roślinki poza liścieniami uzyskają 2 – 3 listki, rozsadzamy je również w inspekcie umiarkowanym (temp. ok. 12° C.) po 150 roślin pod jedno okno, tj. w odstępach 10 X 10 cm.
Normalnie ze względu na ewentualne przymrozki należy pomidory wysadzić do gruntu w drugiej połowie maja. Można to uczynić już w kwietniu chroniąc je wtedy jednak na noc przed przymrozkami, jak kalafiory.
Dobrą ochroną pomidorów przed przymrozkami stanowi sadzenie ich w międzyrzędziach wśród wczesnej kapusty lub wczesnych kalafiorów, wtedy bowiem liście tych roślin są doskonałą zasłoną dla pomidorów przed przymrozkami. Dzięki temu możemy pomidory wysadzać do gruntu już w kwietniu i w ten sposób otrzymać pierwsze owoce z uprawy gruntowej o 2 tygodnie wcześniej niż normalnie, co bardzo może zaważyć na ogólnym dochodzie ze sprzedaży tych cennych roślin.
Pielęgnujemy pomidory w zasadzie jak kapustę, tj. okopujemy i niszczymy chwasty.
Można pomidory przywiązywać do palików i wycinać boczne pędy wyrastające z kątów liści, przy czym prowadzimy każdy krzak na dowolną ilość pędów, najlepiej na 4 – 5. Przy takim sposobie uprawy trzeba roślinę trzykrotnie przywiązywać do palików i co 2 – 3 tygodnie dokonywać wycinania, czy uszczykiwania pojawiających się zbytecznych pędów.
Na ogół wybór i przygotowanie terenu są takie same jak pod ogórek. Pomidor jest bardzo wdzięczny za zasilenie go kompostem przed samym sadzeniem i sztucznym nawozem ogrodowym lub innym analogicznym.
Doskonale pomidor rozwija się, gdy rośnie pod południowymi ścianami i parkanami.
Jeden krzak pomidora wydaje 2 kg owoców i więcej, z hektara możemy mieć ok. 10.000 kg.
Rzodkiewka
Gruntowa rzodkiewka na wiosnę może nam dać pokaźny dochód. Siać ją trzeba, o ile się da, już w marcu na czystą od chwastów i żyzną ziemię rzutowo w stosunku 400 g nasion na 100 m2 gruntu. Najlepsza do tego celu jest odmiana Różowa z białym końcem lub Półbiała.