Zabezpieczenie warzyw przed przymrozkami

Troską każdego ogrodnika przy uprawie warzyw wczesnych w gruncie jest uchronić je przed zimnem lub przed przymrozkami, szczególnie gdy chodzi o kalafiory, ogórki i pomidory.

Jest cały szereg sposobów zabezpieczenia roślin w gruncie przed zimnem. Omówimy krótko najważniejsze z nich.

Wykopujemy pod każdą roślinę dołek 30 cm średnicy, a ok. 10 – 15 cm głębokości i sadzimy ziarna lub rozsadę. Dołki przykrywamy kloszami lub wprost taflami szklanymi, jako ochroną przed przymrozkami. Przykrycie to zdejmujemy tylko podczas dostatecznego ciepła w godzinach południowych, a na noc rośliby znów przykrywamy.

Ze względu na to, że klosze są drogie a łatwo o ich rozbicie, można zamiast nich użyć pudeł z ruchomymi ścianami szklanymi. Pamiętać trzeba o tym, że szyby muszą być stale czyste, a para wodna, gdy wytworzy się pod szybą wypuszczona w ciągu dnia. Klosze podczas gorąca należy oprzeć na wietrznikach, zaś u pudeł odsuwamy szyby.

Zamiast dołków można dookoła roślinek zrobić podwyższenie w postaci wałka z ziemi i na niego położyć szybę. Wysokość wałka, czy głębokość dołka lub jedno i drugie zależeć będą od wysokości rosimy uprawianej.

Można warzywa sadzone normalnie przykrywać wprost kloszami lub pergaminowymi kołpaczkami, tj. papierowymi stożkami. Powinny one jednak być tak zrobione, ażeby można je było przymocować do ziemi i zabezpieczyć przed przesunięciem lub przewróceniem przez wiatr. Dobrze jest kołpaczki te na dzień zdejmować lub nakładać nawet tylko na noce chłodne.

Oprócz powyższych sposobów ochrony roślin przed zimnem, można nad nimi robić rusztowania np. w postaci skrzyń inspektowych lub ławeczek z poprzecznie ułożonymi żerdziami i przykrywać je na okres zimna matami i rogożami, tak jednak by nie zgnieść lub nie uszkodzić ochranianych roślin.

Gdy obawa przymrozków minie, rozsadę wczesnych warzyw stopniowo przyzwyczajamy do zewnętrznej temperatury i ostatecznie przykrycia zupełnie usuwamy.