Kapusta, kukurydza i marchew

Kapusta

Kapustę na zbiór najwcześniejszy siejemy do inspektu umiarkowanego w początkach, aż do połowy lutego, w 15 oknach ok. 180 g dobrego nasienia 1 – 2 letniego w stosunku 12 g na okno.

Po miesiącu od wzejścia roślin pikujemy je również w inspekcie umiarkowanym, dając więźbę 5 x 5 cm, tj. po 300 roślin pod jedno okno.

Do gruntu młode roślinki wysadzamy w początkach kwietnia w odległościach 50 x 50 cm.

Kapusta nie boi się przymrozków.

Reszta postępowania jest taka sama, jak z kalafiorem.

Kukurydza

Kukurydza cukrowa  daje smaczne warzywo o wielkiej wartości pokarmowej, zwłaszcza zawiera dużo tłuszczu i białka.

Na jarzynę bierzemy kolby kukurydzy o zupełnie wykształconych ziarnach, jednak niedojrzałych jeszcze i miękkich, bowiem starsze egzemplarze są niesmaczne.

Kukurydza dostarczona wcześnie na targ zawsze osiąga dobrą cenę.

Roślina ta jednak wymaga do należytego swego wzrostu dużo ciepła; jest bardzo czuła na przymrozki, a kiełkowanie nasion odbywa się dopiero w temperaturze ok. + 10 stopni C., a na wytworzenie pierwszych liści, co następuje zwykle w dwa tygodnie po siewie, potrzebuje w sumie ok. + 20°C. Kukurydza nie znosi silnego wiatru, ponieważ ten łamie łatwo łodygi lub same kolby wyłamuje.

Na ogół kukurydza udaje się na każdej uprawnej ii żyznej ziemi.

Normalnie siejemy ją około połowy maja w rzędach oddalonych od siebie co 40 – 60 cm, zależnie od odmiany, a w rzędzie rozmieszczamy ziarna co 20 – 30 cm zagłębiając je na 3 cm pod powierzchnią ziemi. Na ha dajemy ok. 40 kg nasienia.

W celu otrzymania jak najwcześniej dojrzałych do sprzętu kolb jako warzywo, wybieramy najwcześniejszą odmianę – mianowicie Cukrową wczesną karłową – siejemy w końcu marca lub w początkach kwietnia pojedynczymi ziarnami do doniczek i trzymamy je w inspektach, szklarniach lub pod innym przykryciem, a wysadzamy do gruntu w drugiej połowie maja z bryłami ziemi po wybiciu z doniczek.

Kukurydza łatwo puszcza z łodygi korzenie (pędy) przybyszowe, przez to podczas pielęgnowania okopujemy ją jak kapustę. Ukazujące się pędy boczne usuwamy, ponieważ zabierają zbytecznie dużo pokarmu roślinie. Czynności te należy jednak przeprowadzić przed kwitnieniem kukurydzy, po przekwitnieniu rośliny usuwamy męskie wiechy i wszystkie osobniki, które nie zawierają kolb.

W ten sposób hodując kukurydzę wspomnianej wyżej odmiany, możemy mieć dobre do spożycia kolby już po 10 tygodniach od chwili wysiewu ziaren.

Marchew

Pożądana jest marchew na wiosnę, jak najwcześniej jako nowalijka – „marchewka“. Odmiany tu są najlepsze: Paryska i Amsterdamska. Siejemy w marcu (lub nawet już na jesieni w końcu października) na południowej stronie redlin, przeprowadzonych co 25 cm lub na zagonach z pochyleniem ku południowi. Na ha dajemy ok. 8 kg tartego nasienia. Dobrze jest (przy siewie wiosennym) dodać 5 – 10% nasion rzodkiewki, które prędzej wzejdą i wskażą nam linie zasiewu, co nam ułatwi pracę niszczenia chwastów i spulchniania roli. Z hektara możemy mieć wymienionych wyżej odmian ok. 20.000 kg marchwi.