Inne choroby ździebeł i liści
Wiosną po śnieżnych zimach, szczególniej gdy spadł śnieg na glebę nieprzemarzniętą, widzimy na polach liście ozimin przylegające do ziemi, gnijące lub zasychające, pokryte szarym nalotem, jak gdyby pajęczyną z czerwonym odcieniem. To wyprzenie ozimin spowodowane jest przez tzw. pleśń śniegową; występuje ono na polu nierównomiernie, zazwyczaj placami. Chorobie podlega przede wszystkim żyto; źdźbła opanowane przez pasożyta wydają liche kłosy, wątłe ziarno o czerwonawym zabarwieniu.
Jako środki zaradcze należy stosować:
- Wczesne bronowanie ozimin na wiosnę.
- Sianie ziarna zupełnie zdrowego.
- Ziarna żyta wzbudzające podejrzenie, że jest opanowane przez pasożyta, należy zaprawiać w taki sam sposób jak przeciwko śnieci.
- Przy silnym występowaniu choroby opłacać się może zaoranie zboża. Decyzję w tej sprawie należy powziąć po dokładnym rozważeniu skutków tego zabiegu.
Pasiastość liści jęczmienia
W lecie na liściach jęczmienia występują wydłużona brunatne kreski, obramowane żółta obwódka. W dalszym rozwoju choroby liście pękają podłużnie i rozpadają się na cienkie nitki. Choroba przenosi się za pomocą ziarna siewnego. Zakażanie ziarna siewnego odbywa się w okresie kwitnienia, gdy zarodniki grzyba pasożytniczego z liści przedostają się na słupki kwiatów.
Środki zaradcze:
- Używanie do siewu ziarna z pól, na których pasiastość nie występowała.
- W razie konieczności wysiewu ziaren przypuszczalnie zarażonych, należy je poddać zaprawieniu gorącą wodą o temp. 54 stopni Celsjusza. Zaprawianie to jest trudne. Właściwa Stacja Ochrony Roślin udzieli każdemu rolnikowi dokładnych instrukcji, jak należy je stosować.
- Możliwie wczesne zaorywanie ściernisk.
Podsuszka
Choroba występuje na życie, pszenicy, jęczmieniu i objawia się w postaci czernienia i obumierania podstawy ździebeł. Ziarno na roślinach chorych jest bardzo wątłe, a niekiedy kłosy tych roślin są zupełnie puste. Choroba szerzy się za pomocą zarodników, które tworzą się na grzybni, wypełniającej podstawę źdźbeł.
Środki zaradcze:
- Niezwłoczne po sprzęcie głębokie przeorywanie ściernisk.
- Bronowanie ozimin na wiosnę.
- Stosowanie nawozów fosforowych, a unikanie nawozów azotowych.
Mączniak zbóż
Choroba występuje na życie, pszenicy, jęczmieniu i owsie i objawia się w postaci białego lub żółtawego nalotu na liściach i pochewkach liściowych zbóż. Zarażanie roślin odbywa się za pomocą zarodników rozwijających się na grzybni pasożyta. Chore liście przedwcześnie zamierają, a kłosy roślin chorych wy-dają wątłe ziarno.
Środki zaradcze:
- Unikanie gęstego siewu i stanowisk podmokłych.
- Głębokie przyorywatnie ściernisk.
Czernienie zbóż
Źdźbła, liście, a szczególnie kłosy zbóż w lata dżdżyste pokrywają się ciemnym nalotem, składającym się ze strzępów grzybni i zarodników. Ziarno roślin silnie opanowanych przez czerń jest zwykle słabo rozwinięte. Choroba występuje tylko w lata bardzo wilgotne.