Główne odmiany zbóż cz. 7

Kłos ma czerwony, bardzo podobny do Sandomierki, lecz grubszy i dłuższy, ziarno drobne, lecz jednolite, ciężkie, na pół szkliste. Dojrzewa o 1 lub 2 wcześniej, jak Sandomierka, uszlachetniona przez szkółkową uprawę w Sobieszynie, dawała dobre plony; zasługuje na rozpowszechnienie w tych zwłaszcza okolicach, gdzie zależy nam na wcześniejszym dojrzeniu ziarna.

Trump pochodzenia angielskiego, ulepszona w Sobieszynie, przetrzymuje dobrze nasze mrozy, wymaga lepszej ziemi, uprawiana w guberniach południowo-zachodnich; jest plenną, ma słomę grubą, trzcinowatą, nie łatwo podlegającą wylegnięciu, kłosy długie, okazale, ziarno piękne, duże. Dojrzewa później od innych odmian.

Square head, wyhodowana w Anglii, rozpowszechnioną i bardzo cenioną jest w Niemczech, Szwecji, Danii itd.; na gruntach obficie wynawożonych i starannie uprawnych, daje ona olbrzymie plony ziarna i wyrugowała wszystkie inne, dotąd siewane odmiany, pomimo tego, że ziarno jej jest rudawe, gruboskórne, nieładne.

Ma jedną zaletę, że jest odporną przeciwko wylęganiu i znosi bez szkody silne wynawiezienie, krzewi się bowiem słabo, a krótka, gruba, sztywna, trzcinowata jej słoma zabezpiecza od wylęgania.